(Bach) Klamka zapadła, podjęłaś decyzję:
Umawiam się na pierwszą wizytę do psychologa.
Ufff… Opadasz na o oparcie krzesła. Czujesz, jak schodzi z ciebie napięcie. Cieszysz się, bo wiesz, że zrobiłaś ważny krok w trosce o Twoje zdrowie i szczęśliwe życie.
Jednak… po chwili pytania i wątpliwość w Twojej głowie strzelają niczym popcorn w garnku.
- Co się dzieje na pierwszej wizycie u psychologa?
- O co będzie pytał psycholog na pierwszej wizycie?
- Jak będzie wyglądała sesja?
- Ile trwa spotkanie?
- Jak mam się przygotować do pierwszego spotkania?
- Czy muszę mówić o wszystkim?
- A co jeśli powiem coś głupiego, albo nie będę umiała wytłumaczyć swojego problemu?
- O czym mam nie mówić psychologowi?
- Czy wolno mi płakać lub przeklinać u psychologa?
Nawałnica myśli i emocji w nowej sytuacji jest zupełnie normalna.
Napisałam ten artykuł, żeby pomóc Ci zrozumieć, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa, oraz pokazać jak możesz się do niej przygotować. Ja pracuję online i z tej perspektywy odpowiadam na te pytania. Natomiast wizyta stacjonarna u innego psychologa lub terapeuty będzie odbywała się podobnie.
To zacznijmy od początku.
Co się dzieje na pierwszej wizycie u psychologa?
Podczas pierwszej wizyty chcemy się poznać. Ty mnie, a ja Ciebie. Sprawdzić czy potrafimy ze sobą nawiązać kontakt, w którym Ty będziesz czuła się bezpiecznie. Pierwsza wizyta ma na celu poznanie się klienta i terapeuty oraz określenie tego, jak może wyglądać przyszła współpraca.
O co pyta psycholog na pierwszej wizycie?
Psycholog na pierwszej wizycie pyta o Twoje emocje, myśli, trudności, ale także o Twoje cele i marzenia. Może pytać o Twoje codzienne życie, relacje z innymi ludźmi, a także o to, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach.
To wszystko po to, aby lepiej zrozumieć Twoją historię i pomóc Ci znaleźć drogę do rozwiązania problemów.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Wizytę online zaczynamy od kliknięcia linku do spotkania – to taki nasz odpowiednik wejścia do gabinetu. Szybkie sprawdzenie „jak mnie słychać, jak mnie widać” i zaczynamy.
Jeżeli przyjdziesz do mnie na wizytę, to na wstępie przedstawię się i opowiem, jak będzie wyglądało nasze spotkanie. Potem poproszę Cię, żebyś powiedziała kilka słów o sobie i o powodzie, dla którego zdecydowałaś się spotkać. Na pierwszej sesji chcę poznać Cię lepiej i zrozumieć, z czym do mnie przychodzisz. To dlatego zadaję tak dużo pytań.
Ty też możesz mi zadawać pytania i mówić o swoich wątpliwościach. Jeżeli obawiasz się, że zapomnisz o co miałaś zapytać, to spisz pytania na kartce. W trakcie sesji zerkniesz na nią i upewnisz się, czy poruszyłaś wszystkie ważne dla Ciebie tematy.
Ile trwa jedna sesja u psychologa?
Czas trwania jednej sesji to zazwyczaj 50 min.
Jak mam przygotować się do pierwszego spotkania?
Pierwsza wizyta u psychologa nie wymaga szczególnych przygotowań.
W przypadku spotkania online zadbaj o naładowany telefon lub komputer. Sprawdź, czy działa kamera, mikrofon i głośniki. Zwróć uwagę, żebyś w czasie sesji była sama w pomieszczeniu. Będziesz mogła lepiej się skupić i komfortowo rozmawiać.
Czy muszę mówić o wszystkim?
Relacja terapeutyczna oparta o szczerość i zaufanie przyniesie Ci najlepsze rezultaty. Natomiast może być tak, że będziesz potrzebowała kilku spotkań, by poczuć gotowość do poruszenia jakiś szczególnie trudnych dla Ciebie tematów.
Może się zdarzyć, że terapeuta zada pytanie, na które nie będziesz chciała odpowiadać. Pamiętaj, masz do tego prawo. Po prostu daj mu znać, że nie chcesz na ten temat rozmawiać.
A co jeśli powiem coś głupiego, albo nie będę umiała wytłumaczyć swojego problemu?
To w porządku. Psycholog jest po to, żeby pomóc Ci sobie z tym poradzić. Dowiedzieć się, z czym masz problem i jak możesz sobie z nim poradzić. Razem dojdziecie do tego, w czym leży problem.
O czym mam nie mówić psychologowi?
U psychologa możesz mówić o wszystkim. Jedyne na co warto uważać to podawanie nieprawdziwych informacji. Może prowadzić do niewłaściwego rozpoznania lub źle dobranego leczenia. Psycholog musi polegać na prawdziwych informacjach, aby móc Ci pomóc.
Czy wolno mi płakać lub przeklinać u psychologa?
Czy wolno płakać? – Tak, w terapii psychologicznej możesz wyrażać swoje emocje, w tym płakać, gdy odczuwasz smutek, ból czy frustrację. Wiele osób odczuwa ulgę i ukojenie płacząc w bezpiecznej i wspierającej przestrzeni terapeutycznej.
Czy wolno przeklinać? – Ja przeklinanie również traktuje jako sposób wyrażania emocji czy uwolnienia napięcia – u mnie można. Natomiast warto, żebyś zapytała o to Twojego psychologa i ustaliła zasady komunikacji, które będą wam służyły.
Jakieś Twoje pytania zostały bez odpowiedzi?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, 15-minutowego spotkania, podczas którego sprawdzisz, czy spotkania z psychologiem to to, czego teraz szukasz. Aby umówić się na darmową konsultację, kliknij w ten link i wybierz dogodny termin.
Wierzę, że Twoja pierwsza wizyta u psychologa może być początkiem pięknej podróży ku lepszemu zdrowiu psychicznemu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Ja i inni specjaliści jesteśmy po to, aby Ci pomóc i wspierać Cię na tej drodze.
Zapraszam – umów się na wizytę i sprawdź, jak terapia może odmienić Twoje życie.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, śmiało się nimi podziel. Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
Basia Czapnik